Armenak Bakırcıyan Belgeseli İçin Kampanya

http://m.bianet.org/bianet/sanat/220013-armenak-bakirciyan-belgeseli-icin-kampanya?fbclid=IwAR3dGaMVaLO7iN28L8U6OFQNL_RN6-01jsw_N3rphvVvixcSmnVHL05E1wQ

Ermeni devrimci Armenak Bakırcıyan’ın (Orhan Bakır) hikâyesini anlatan 2019 yapımı belgesel “Alnında Kılıç Yarası: Armenak”ın İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan gösterimlerinin yasaklanması üzerine change.org‘ta kampanya başlatıldı.

1970’lerin Türkiye solunun önde gelen figürlerinden olan Bakırcıyan’ın hayatına odaklanan film; 26 Ocak 2020’de Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ndeki gösterimi İstanbul-Kartal Kaymakamlığınca ve 2 Şubat 2020’de Tüm Bel-Sen Genel Merkezi’nde yapılması planlanan gösterim ise Ankara Valiliği tarafından yasaklanmıştı.

Yönetmenliğini Nurcan Yıldırım’ın yaptığı belgeselde, Diyarbakır’da dünyaya gelen, İstanbul Edebiyat Fakültesi’ndeki öğrencilik yıllarında ismini Orhan Bakır olarak değiştiren Armenak Bakırcıyan’ın hayat hikâyesi anlatılıyor.

“Alnında Kılıç Yarası/Armenak” belgeselinin yasaklanmasını kınıyoruz” başlıklı kampanya metninde şu ifadeler yer alıyor:
“Ermeni ulusuna mensup bir devrimci olan Armenak’ın (Orhan Bakır) yaşamını ve portresini konu edinen “Alnında Kılıç Yarası/Armenak” belgeseli yasaklandı. Türk, Kürt, Ermeni, Rum ve tüm halkların kardeşliğinin tarihsel sembollerinden biridir
Böylesi bir figürden ancak gerici bir zihniyet rahatsız olabilirdi. Böylesi bir belgeselin yasaklanmasının hiçbir hukuksal ve meşru yanı yoktur.”

(AÖ)

Armenak Bakırcıyan Belgeseli İçin Kampanya

1970’lerin Türkiye solunun önde gelen figürlerinden biri olan Bakırcıyan’ın hayatına odaklanan film; 26 Ocak ve 2 Şubat’taki gösterimleri valilik tarafından yasaklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir