Sunu

“Alnında Kılıç YarasıARMENAK- Orhan Bakır “ Mayıs Kolektif tarafından yapılan belgesel, TKP/ML – TİKKO kadrolarından Ermeni milliyetine mensup komünist ARMENAK BAKIR’ın mücadelesini ve yaşamını konu ediyor.
5 yıl gibi uzun ve meşakkatli bir çalışmayla gerçekleştirilen, ARMENAK’ı tanıyan onun mücadele arkadaşları ve yoldaşlarıyla gerçekleştirilen röportaj, belge ve anıların yer aldığı “Alnında Kılıç Yarası, ARMENAK / Orhan Bakır “ Belgeseli ile oldukça anlamlı bir çalışmayla somutlanmıştır.
Türkiye devrimci hareketinin tarihsel belleğine yaptıkları çalışmayla çok önemli bir değer katan, Mayıs Kolektif (May Collective) yapımcıları, Nurcan Yıldırım’ın yönetmenliğini yaptığı “Alnında Kılıç Yarası, ARMENAK / Orhan Bakır” Belgeseli Galası, 05 Ekim 2019 Cumartesi günü  Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirilecektir. 

Armenak Bakır (Orhan Bakır ) 13 Mayıs 1980‘de bundan 39 yıl önce Elazığ- Karakoçan’da katledildi.

Armenak Bakır, TKP/ML üyesi olarak çeşitli eylemlere karıştığı iddiasıyla aranırken gözaltına alınır, işkencelere maruz kalır. Tutuklu olduğu İzmir Buca cezaevinden tedavi için jandarma eşliğinde hastaneye giderken, bir grup yoldaşının müdahalesi sonucu firar eylemiyle 18 Ekim 1977 tarihinde özgürlüğe adım atar.Özgürlügü sonrasi tekrar burjuva basının ve devletin hedefi olur ve 13 Mayıs 1980 günü Elazığ Karakoçan’da toprağa düşerek ölümsüzleşir.

Mayıs Kolektif  ve bir grup yoldaşı tarafından bu yiğit devrimci Komünistin anısını yaşatmak için, O’nu tanıyanlarla, yaşadıklarıyla ve faaliyetleriyle ilgili olan süreçleri de kapsayan ve 5 yıla yakın bir zaman çalışmaları süren “Alnında Kılıç Yarası, ARMENAK / Orhan Bakır “ belgeseli, İbrahim Kaypakkaya‘nın kurduğu partinin süren mücadelesinden bir kesiti de içermesi ve hafıza oluşturması bakımından, tarihi bir Dokümantar Belge olma niteliğini taşıyor.