Armenak Belgeseli Galasına yoğun ilgi

KÖLN: Geçtiğimiz yıllarda Mayıs Kolektifi tarafından çalışması başlatılan ancak çeşitli nedenlerle uzayan “Alnında Kılıç Yarası, ARMENAK / Orhan Bakır ” belgeseli tamamlanarak, dün Köln’de Galasını gerçekleştirdi.

Almanya’nın Köln şehrinde FilmClub salonunda düzenlenen Gala saat 18:30’da yarım saatlik bir gecikme ile başladı.

Galaya davet edilen AGOS Gazetesi Editörü Pakrat Estukyan`ın vize engeli nedeniyle katılamadığı etkinliğe, selamlarını ve dayanışma duygularını yolladığı açıklandı.

Armenak Bakır’ın yaşadığı dönemden bir çok yoldaşının, kadroların ve devrimci hareketin tarihinde önemli simaların, devrimci,demokrat kurum temsilcilerinin yanısıra sanatçı, gazeteci, yazar, yönetmen ve eleştirmenin ilgi ve katılımının yoğun olduğu Galada; Mayıs Kolektifi adına yapılan açılış konuşmasında katılanlar selamlandı.

Konuşmacı, “...bu etkinliğin ayrı bir heyacanı var, bugün bir çok eski yoldaşla, dostla, devrimcilerle, eski devrimci kadrolarla bir aradayız. Bu çalışma 5 yıllık bir emekle ete-kemiğe büründü. Aslında amacımız 2015 yılında Ermeni soykırımının 100. yılında bu çalışmayı paylaşmaktı. Ancak o dönemde yaşanan bazı sıkıntılardan  ve elimizde olmayan nedenlerden kaynaklı bu süreç uzadı” denildi.

“Türkiye devrimci hareketinin bir değeri olan Armenak yoldaşımızı tarihe itaf etmek istedik” denerek devam eden konuşma da ayrıca bu çalışmada herkesi bir araya getiren ve ülkeden ülkeye koşuşturmaca ile kimseyi ayırt etmeksizin herkesi dinleyen Mayıs Kolektifi emekçilerine,  yoğun emek ve çaba harcayan Yönetmen Nurcan Yıldırım`a ve Belgesele katkı veren destekleyen herkese teşekkür edildi.

Belgeselin yönetmeni Nurcan Yıldırım, Galaya davetli gelen katılımcılara yönelik kısa bir teşekür konuşması gerçekleştirerek; “Beni bu Belgesel çalışmasına yönelten şey Kaypakkayacı geleneğin önemli bir mirasını tarihe maletmekti. Ben bir profösyönel belgeselci değilim, o dönemin tanıklarıyla, Armenaki tanıyan kesimlerle objektif bir tarihsel belge ortaya çıkartmaya çalıştık. Belgesel artık devrimci hareketin ortak bir hazinesidir. İzlediğinizde değerlendirmeleriniz artık sizin takdirinizedir “ dedi.

Gala`da Partizan adına kısa bir açıklama yapıldı. Armenak Bakırcıyan’ın TKP/ML saflarında örgütlü mücadelesine ve bıraktığı devrimci mirasa sahip çıkmanın önemine değinilen konuşmada, Belgesel çalışmasını gerçekleştiren Mayıs Kolektif emekçilerine ve Yönetmene teşekür edildi.

Ardından İlda Simonian Orhan Bakır’ın da sevdiği Ermenice ezgileri  dillendirdi. Armanek Bakır’a olan saygı ve sevgisini de ayrıca yaptığı konuşmayla dile getiren Simonian’ın Ermenice olarak seslendirdiği ezgiler kitleyi duygulandırdı. Dinleti ardından “Alnında Kılıç Yarası: Armenak- Orhan Bakır ” belgeselinin gösterimi başladı.

90 dakika süren Belgeseli, katılan kitle pür dikkat izledi. Sinema salonunun tıklım tıklım dolu olması nedeniyle, gelen izleyicilerin bir kısmı Belgeseli ayakta izlemek zorunda kaldı. Gösterimin ardından kitlenin alkışlarıyla ve “Orhan Bakır ölümsüzdür” sloganları ile Gala sonlandı.

Belgesel, uzun zamandır birbirini göremeyen insanların, birbirleriyle kucaklaşarak, selamlaşarak hasret gidermelerine ve dost sohbetlerine de vesile oldu.

Belgeseli izleyen kitle duygulu anlar yaşadıklarını ve beğenilerini dile getirdiler. Katılmcılardan bir kısmı Anı defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.

“Alnında Kılıç Yarası, ARMENAK / Orhan Bakır ” Belgeselinin gösterimi Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’de de çok sayıda bölgede düzenlenecek etkinliklerle kitlelerle buluşacak.

AHM- Köln

05/10/2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir