Mayıs Kolektifi’nden gösterimi yasaklanan “Alnında Kılıç Yarası/Armenak” belgeseli açıklaması

“Alnında Kılıç Yarası/Armenak” belgeselinin yapımını üstlenen Mayıs Kolektifi, belgeselin Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri (PŞTA) tarafından Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılacak olan gösteriminin yasaklanmasının ardından açıklamada bulundu. Kolektif yaptığı açıklamada, sosyal medyada filme ve ardından yapılacak olan etkinliğe yönelik ırkçı saldırılara değinirken demokratik kamuoyunu, sanatçıları, medya ve sinema emekçilerini yasaklamaya karşı tavır almaya çağırdı.

ԿԸ ԴԱՏԱՊԱՐՏԵՆՔ՝«ԱՐՄԵՆԱԿ՝ ՃԱԿՏԻՆ ՎՐԱՅ ՍՈՒՐԻՆ ՍՊԻՆ»ՎԱՒԵՐԱԳՐԱԿԱՆ ՖԻԼՄԻՆ ԱՐԳԻԼՈՒՄԸԱրմենակը (Օրհան Պաքըր)

Mayıs Kolektifi’nin yasaklanan film gösterimi ve etkinliğe dair yaptığı açıklama şu şekilde:

Mayıs Kolektifi olarak, Türkiye coğrafyasında halk yığınlarına, onların örgütlü öncülerine, ezilen ulus ve milliyetlere, ezilen inançlara yapılan zulüm ve baskıların tarihini bugüne ışık tutma, yaşanmışlıklardan ve tanıklıklardan hareketle tarihsel hafıza oluşturma çabası içinde olan bir Kolektifiz.

Toplumsal belleğe katkı olması için bu bakış açısı doğrultusunda, Ermeni ulusuna mensup bir devrimci olan ARMENAK’ın (Orhan Bakır) yaşamını ve portresini konu edindiğimiz ‘Alnında Kılıç Yarası/Armenak’ belgeseline imza attık. Bu belgeselin, 26 Ocak 2020 tarihinde, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ndeki gösterimi ve ardından yapılacak söyleşili anma toplantısının İstanbul-Kartal Kaymakamlığınca yasaklandığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu yasaklamanın hiçbir hukuksal ve meşru yanı yoktur. İyiden iyiye kanıksanmaya başlanan ve tam bir keyfiyet örneği olan bu yasakçı uygulamayı ve ona zemin yaratan zihniyeti reddediyor, şiddetle kınıyoruz. ‘Alnında Kılıç Yarası/Armenak’ belgeselinin gösteriminin yapılacağının duyurulmasıyla birlikte, filmimiz ve akabinde yapılacak olan toplantı sosyal medyada kimi ırkçı hesaplar tarafından açıkça hedef gösterilmiş ve yasaklanması için çağrılar yapılmıştır.

Yapımcısı olduğumuz filmin Kartal’daki gösterim ve tanıtım etkinliğinin bir ilçe kaymakamlığı tarafından yasaklanıp engellenmiş olmasını farklılıklara tahamülsüzlüğün ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasını engelleyen karanlık zihniyetin yeni bir örneği olduğunu üzülerek görüyoruz.

Demokratik Kamuoyunu, Aydınları, Sanatçıları, Medya ve sinema emekçilerini ‘Alnında Kılıç Yarası/Armenak’ Belgeseline sahip çıkmaya, yasaklanmasına yönelik çaba ve girişimlere karşı tavır almaya çağırıyoruz.

MAYIS Kolektifi

OCAK 2020

ԿԸ ԴԱՏԱՊԱՐՏԵՆՔ՝«ԱՐՄԵՆԱԿ՝ ՃԱԿՏԻՆ ՎՐԱՅ ՍՈՒՐԻՆ ՍՊԻՆ»ՎԱՒԵՐԱԳՐԱԿԱՆ ՖԻԼՄԻՆ ԱՐԳԻԼՈՒՄԸԱրմենակը (Օրհան Պաքըր) հայ յեղափողական մըն էր։ Իր կենսագրութիւնն ու գործունէութիւնը ներկայացնող «Արմենակ՝ Ճակտին վրայ սուրին սպին» վաւերագրական ֆիլմը ԱՐԳԻԼՈՒԱԾ է։ Արմենակը՝ թուրք, քուրտ, հայ, յոյն եւ բոլոր ժողովուրդներուն եղբայրակցութեան պատմական խորհրդանիշներէն մէկնէ։Նման անձնաւորութեան մը կեցուածքէն ու իր գաղափարներէն միայն ու միայն յետադիմականները խիստօրէն կ՚անհանգստանան։ Այսպէս՝ նախ 26 յունուար 2020-ին Պոլիսի ոստիկանապետը արգիլեց Գարդալ թաղամասին Հասան Եիւճէլ մշակութային կեդրոնին մէջ Արմենակին նուիրուած հանդիսութիւնը եւ յաջորդիւ անմիջապէս Անգարայի կուսակալութիւնը եւս արգիլեց իր կեանքը ներկայացնող ֆիլմի ցուցադրութիւնը, Անգարային Թիւմ Պէլ Կէնէլ Կեդրոնին մէջ։Այս արգելքները զուրկ են որեւէ իրաւական հիմքերէն։ Հայերու դէմ պատմական հետեւողական թշնամութիւնն ու յեղափոխական մտայնութեան ու գաղափարախօսութեան վախը, Թուրք պետութիւնը կը մղէ աւելի խիստ, անհանդուրժող ու անխոհեմ քայլերու։ Ակնյայտ է որ՝ պետութիւնը նոյնիսկ վաւերագրական ֆիլմէ մը վախցած ու սարսափի մատնուած է։ Մենք կը պահանջենք որ, ԱՐՄԵՆԱԿ վաւերագրականին արգիլումը անմիջապէս վերացուի։ Ուստի կը խնդրենք ձեր ստորագրութիւնն ու աջակցութիւնն ուղարկել՝ maycolectı[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir