ÖLMEDİ O YAŞIYOR | Katledilişinin 40. yılında Armenak Bakır

PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ:

13 Mayıs 1980‘de  Elazığ- Karakoçan’da katledilen, Ermeni milliyetine mensup komünist ARMENAK BAKIR’ın ölümsüzleşmesinin 40. yılı vesilesiyle, 13 Mayıs Çarşamba akşamı Avrupa saati ile saat 20.00 de, Partizan Medya`da canlı olarak bir anma proğramı gerçekleştirilecek.

Programda, 5 yıl gibi uzun ve meşakkatli bir çalışmayla gerçekleştirilen, ARMENAK’ı tanıyan onun mücadele arkadaşları ve yoldaşlarıyla gerçekleştirilen röportaj, belge ve anıların yer aldığı “Alnında Kılıç Yarası, ARMENAK / Orhan Bakır “ Belgeseline dair  konuşulacak ve Armenak`in TKP/ML saflarında sürdürdügü  devrimci mücadele tarihi işlenecek.

Canlı yayının konukları olarak, ARMENAK Belgeselinin yönetmeni Nurcan YILDIRIM, ARMENAK`ın mücadele yoldaşı ve firarında aktif rol alan Hüseyin BALKIR ve Belgesel çalışmalarını gerçekleştiren Mayıs Kolektif`in temsilcilerinden Mahmut ÖZKAN yer alıyor

ÖLMEDİ O YAŞIYOR | Katledilişinin 40. yılında Armenak Bakır (Orhan Bakır)’ın anılacağı canlı yayını partizanmedya.net ile Facebook ve Twitter hesaplarından izleyebilirsiniz.‬

ARMENAK BAKIR ( ORHAN BAKIR ) KİMDİR ?

Armenak Bakır, TKP/ML üyesi ve TİKKO komutanı olarak çeşitli eylemlere karıştığı iddiasıyla aranırken gözaltına alınır, işkencelere maruz kalır. Tutuklu olduğu İzmir Buca cezaevinden tedavi için jandarma eşliğinde hastaneye giderken, bir grup yoldaşının müdahalesi sonucu firar eylemiyle 18 Ekim 1977 tarihinde özgürlüğe adım atar.

Özgürlüğü sonrası tekrar burjuva basının ve faşist Türk devletin hedefi olur ve 13 Mayıs 1980 günü Elazığ Karakoçan’da  faşist bir işkenceci emniyet amirinin cezalandırmasına yönelik eylem girişiminde toprağa düşerek ölümsüzleşir.

Mayıs Kolektif  tarafından bu yiğit devrimci Komünistin anısını yaşatmak için, O’nu tanıyanlarla, yaşadıklarıyla ve faaliyetleriyle ilgili olan süreçleri de kapsayan ve 5 yıla yakın bir zaman çalışmaları süren “Alnında Kılıç Yarası, ARMENAK / Orhan Bakır “ belgeseli, İbrahim Kaypakkaya‘nın kurduğu partinin süren mücadelesinden bir kesiti de içermesi ve hafıza oluşturması bakımından, tarihi bir Dokümantar Belge olma niteliğini taşımaktadır.

Belgeselin  geçtiğimiz Ekim ayında Köln de Galası gerçekleştirilerek bazı kentlerde gösterime başlanmıştı.Yoğun bir kitlesel ilginin olduğu ARMENAK Belgeseli, Türkiye de yasaklanmış ve bu yasaklamaya karşı Türkiye de ve Avrupa`da devrimci,demokrat kurum ve kişiler protesto imza kampanyası gerçekleştirmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir